Skoči na glavno vsebino

PROJEKT TRIO – THREE4CLIMATE

 1. Kratke informacije o projektu

Slogan: Misli evropsko- deluj lokalno

Stroške projekta krije: Nemško ministrstvo za okolje

Trajanje projekta: od aprila 2020 do januarja 2022

Ciljne skupine: Občine, mesta, šole, lokalna, nacionalna raven, EU institucije

Vodilni partner Navigant – A Guidehouse Company, adelphi consult GmbH, Independent Institute for Environmental Issues (UfU e.V.), Energetska agencija za Podravje – ENERGAP, Institute of Social Sciences – University of Lisbon (FCiências.ID)

 

Partnerji v projektu: Nemčija, Portugalska, Slovenija (države, ki predsedujejo EU svetu)

Spletna stran projekta: https://www.euki.de/en/euki-projects/three-presidencies/

 

Sodelujoči v projektu:

 • 3 države (Nemčija, Portugalska, Slovenija)
 • 6 šol (po 2 iz vsake države)
 • 5 organizacij (ENERGAP, Vlasta Krmelj glavni koordinator za Slovenijo, LEAG, Suzana Krmelj koordinator za Kranj)
 • 6 občin (po 2 iz vsake države):
 • Slovenija: Maribor, Kranj
 • Nemčija: Bielefeld, Radolfzell
 • Portugalska: Loulé, Braga

Aktivnosti v sklopu projekta:

 • Raziskava na temo Podnebnih sprememb (blaženje, prilagajanje)
 • Študijska potovanja (Nemčija, Portugalska, Slovenija)
 • Izmenjave učiteljev (Nemčija, Portugalska, Slovenija)
 • Vertikalni dogodek v Bruslju (predstavniki mesta se srečajo z EU politiki)
 • Delovni obisk v Bruslju
 • Podnebni dan
 • Obveščanje javnosti

Zaključna konferenca v Ljubljani ali Mariboru (zadnji kvartal)

 

 1. Predstavitev projekta Tree4Climate, Trio projekt

Nemško ministrstvo za okolje, ki prevzema predsedovanje EU julija 2020 (v trojčku skupaj s Portugalsko in Slovenijo), je dalo pobudo, da v obdobju predsedovanj vseh treh držav njihova okolijska ministrstva izvedejo skupen projekt – imenovan projekt TrioPRED.

Ministrstva so se odločila, da v vsaki državi povabijo k sodelovanju dve mesti in dve šoli. Osnovna šola Stražišče Kranj je bila povabljena k sodelovanju v mednarodnem projektu Tree4Climate kot ena od dveh šol iz Slovenije; druga je III. Gimnazija Maribor.

Projekt želi izvajati aktivnosti, ki bodo pospešile več-nivojsko sodelovanje pri skrbi za varovanje podnebja in prenašale ideje predsedstev v konkretno sodelovanje na vseh nivojih političnega vodenja. Osnovni temelj projekta je sklep Sveta EU, sprejet decembra 2019, ki potrjuje cilje, da lahko dosežemo podnebno-ogljično nevtralnost do leta 2050, v skladu z zavezami Pariškega sporazuma. Prav tako bodo aktivnosti projekta usmerjene v prihodnost, in sicer doseči brezogljično družbo do leta 2050 ali celo prej.

Projekt TRIO bo nudil okvir in možnosti za izmenjave znanj in izkušenj. Stroške projekta krije Nemško ministrstvo za okolje, k sofinanciranju pa vabi tudi okolijska ministrstva Portugalske in Slovenije, da se izpostavi vseevropsko sodelovanje, ki zajema nacionalne podnebne prioritete v vseh treh državah.

Vsi sodelujoči partnerji v projektu se zavedamo pomembnosti in nevarnosti podnebnih sprememb ter dejstva, da moramo v boju sodelovati vsi ljudje.

Mesta so središča gospodarskih, kulturnih in družbenih dejavnosti in predstavljajo prostor, kjer lahko s primernim delovanjem dosežemo spremembe, ki vplivajo na širše okolje in veliko število ljudi.

Šole so prostor, kjer lahko mladi bodoči odločevalci razpravljajo o pomembnih elementih podnebnih ukrepov, razumejo interese drug drugega in se približajo skupnemu razumevanju izzivov in potencialnih rešitev za brez ogljično prihodnost.

Posebne aktivnosti:

 • izmenjava primerov dobrih praks mest in šol o  uspešnih projektih ohranjanja podnebja,
 • natečaj podnebne nevtralnosti za osnovnošolce in dijake,
 • dan za podnebje, izmenjave med partnerskimi šolami, podnebju prijazni projekti.

Posebne aktivnosti bodo usklajene s prednostnimi nalogami skupne okolijske politike treh predsedstev Sveta EU in bodo potekale v okviru trenutnega razvoja politik na ravni EU, predvsem v okviru zelenega dogovora Evropske komisije.

 

 

 

 

(Skupno 70 obiskov, današnjih obiskov 1)

Morda vam bo všeč tudi...

Dostopnost